24.5.2017 - Foiling Bay regatta

Posádka týmu MASTERLAN - David Křížek a Milan Harmáček se ve francouzském La Baule v Bretani zúčastnila prvního závodu Flying Phantom Extreme Sailing Series. Podmínky byly divoké a naše posádka musela překonávat celou řadu nástrah. Nakonec si z úvodního závodu sezóny odváží 12. místo.

Do závodu Foiling Bay vstoupilo 14 lodí ze 7. zemí světa (AUT, CZE, FRA, GER, OMN, POR, USA). Na startovní listině se objevila celá řada zvučných jmen: Thomas Zajac, bronzový medailista z olympiády v Rio de Janeiru, nebo teprve 19 letý Tim Mourniac, který v prosinci suverénně vyhrál Sailing World Youth Championship na Novém Zélandu. Přijel také jeden z nejlepších kormidelníků foilujících katamaránů GC32 Sebastien Rogues, loňský vítěz Flying Phantom Series Thibaut Vauchel-Camus, či hvězda oceánského jachtingu Eric Peron.
Náš tým MASTERLAN zastihla hned po příjezdu tragická zpráva o úmrtí v rodině kormidelníka. Tým se ale nakonec rozhodl v závodě startovat. Nicméně bylo jistě těžké udržet koncentraci a nasazení. Úvod se naší posádce vydařil, když si připsala 5. místo. Podobný výsledek pak téměř zopakovala ve 3. rozjížďce, ale těsně před cílem vyletěl kormidelník Křížek z lodě, zlomil karbonovou pinu od kormidla a skončil daleko za lodí. Po převržení katamaránu odletěl i kosatník Harmáček. Naštěstí nikdo z nich nebyl zraněn a ostatní lodě se jim ve vodě vyhnuly. Posádka pak byla bleskurychle naložena na záchranný člun a loď se během pár minut podařilo postavit. Úvodní den závodu, ale pro MASTERLAN skončil a tým si připsal 4 nedojeté rozjížďky.
Druhý den začal středním větrem, který ale poměrně rychle zesílil a lodě brzo přesahovaly rychlost 26 uzlů (50 km/h). Náš tým ztrácel často na divokých startech, kde se 14 lodí vyřítí na boční kurz obrovskou rychlostí a jedou k první točné bóji. Tam posádce chyběla větší agresivita. Nicméně se podařilo úspěšně dokončit všechny rozjížďky a jednou dojet po excelentním startu na 9. místě.
Do posledního dne závodu vstupovala posádka David Křížek a Milan Harmáček z 12. místa a těšila se na přímí souboj s týmem Back to Basics o jeden stupeň lepší příčku. Dopoledne se jel ve slábnoucím větru exhibiční závod King of the Bay, kde se po kvalifikačních soubojích na start postavili zástupci foilujících tříd kitesurfing, windsurfing, Moth a Flying Phantom. Pořadí bylo nakonec díky slábnoucímu větru poměrně překvapivé. Zvítězil Moth, před katamaránem Flying Phantom, kitem a windsurfem. Pak následovaly dvě finálové rozjížďky. Ty už se ale jely ve slabém větru, ve kterém byl tým Back to Basic jednoznačně lepší a tak pořadí zůstalo pro český tým nezměněné.
A jak hodnotí regatu kormidelník David Křížek? “Stále jsem zvažoval návrat domů za rodinou, ale závod není jen o mně, a tak jsem se nakonec rozhodl zůstat. Bylo to ale nesmírně těžké rozhodnutí a ovlivnilo to i celý přístup k závodu. Navíc hned v úvodu přišlo převržení a defekt, který znamenal nedokončené rozjížďky. Vzhledem k tomu, že se v této sérii neškrtá nejhorší umístění, bylo dohánění ztráty takřka nemožné. Musím se zaměřit na nácvik rychlejších reakcí pod tlakem a ještě zlepšit fyzickou přípravu.” Kosatník Milan Harmáček to okomentoval následovně: “Byly to tři dny fyzicky extrémně náročného jachtingu. Šest rozjížděk za den je úplně na hraně. Měl jsem svalové křeče, ale díky doplňkům Nutrend se to dalo přežít. Únava po regatě je ale obrovská. Regata se nesmírně vydařila a už teď se těším na Madeiru na další závod série v této velké konkurenci.”
Po skvělém souboji se nakonec z vítězství na shodu bodů radovala domácí posádka CUP LEGENDE - Tim Mourniac a Pierre-Yves Durand, před rakouským RED BULL týmem - Thomas Zajac a Jason Sunders. Bronz pak poslední rozjížďkou získal LUPE TORTILLA - John Tomko a Jonathan Atwood z USA.